Bo-ženy a dámy z Klubu tradic.

Dalším zastavením borovanských žen v rámci návštěv spolků akce „TOUR DE SPOLKY“, na které se nám dostalo milé pozvání v sobotu 7. 3. 2015, bylo nahlédnutí do „Klubu tradic“. Parta místních dam nám tak představila překrásnou výstavu „Šikovné ruce“, která právě probíhá ve výstavní síni v borovanském klášteře. Jsou to především výrobky, které ovládají s přehledem místní ženy z Klubu tradic. Pletení, háčkování, paličkování, plstění jsou jejich koníčkem a svou šikovností rozdávají radost. Dalším překvapením byly dva hosté. Mileva Mülerová a Zdeněk Kubák. Mileva Mülerová z Jindřichova Hradce, pracovala v Gobelínce a dosud pomáhá v Domě gobelínů. Je autorkou mnoha tapisérií. Zdeněk Kubák, majitel tkalcovské dílny ve Strmilově, nám předvedl tkaní na historickém stavu na chodbě prelatury našeho Zámku. Mohly jsme si vyzkoušet na vlastní kůži tkaní na stavu, udělat tapiserii a na konec našeho setkání jsme vše kladně zhodnotily u výborného pohoštění.

Všechny dámy z Klubu tradic si zaslouží poděkování za příjemnou atmosféru, kterou připravily pro borovanské ženy, ale i pro ostatní návštěvníky výstavy. Děkujeme za pozvání. Bylo s Vámi příjemně! Bo-ženy.

Napsali o nás....českobudějovický deník 17.12.2014

Bo-ženy celý rok podnikaly Tour de spolky

Borovany – Narazíte na ně takřka pokaždé, když vyrazíte do Borovan. Kdo by například odolal dobrotám, které připravují na všechny akce, které pořádá město? Třeba oblíbené borůvkové koláče na tradiční Borůvkobraní pečou desítky místních žen.Samy si říkají Bo-ženy. „Oficiálně jsme Český svaz žen Borovany, ale chtěly jsme ten starý název oživit. A tak nás napadlo říkat si Boženy, je to složené slovo z názvu Borovanské ženy. Pan starosta nám pak navrhl použít pomlčku," vysvětluje předsedkyně spolku Hana Tomášková.O kolegyních mluví jako o Boženkách. Celkem se jich při různých příležitostech schází šedesát šest. „Ne každá se může účastnit všech aktivit, kdo má ale chuť přidá se. Pořádáme například tradiční ples při svíčkách, podílíme se také na akcích pořádaných městem. Ve vlastním stánku například prodáváme vlastnoručně vyrobené občerstvení," naznačuje Hana Tomášková.
O tom, že v kuchyni Bo-ženy najdou jen těžko konkurenci, svědčí i fakt, že letos na Borůvkobraní obsadily 2. místo při premiérové soutěži ve vaření borůvkových knedlíků. Kdo by je přece jenom nemohl poznat, může se spolehnout na poznávací znamení – originální klubové zástěry, které šila jedna z členek spolku.
Hrdost na členství dávají najevo Bo-ženy i na společných výletech, které pořádají i pro členy rodin. „Letos jsme byli v Linci, jindy to jsou například zámky," naznačuje Hana Tomášková s tím, že bývají na cestách vždy dobře vidět díky nezaměnitelným spolkovým tričkům.Letos Bo-ženy hodně cestují i po Borovanech a jejich nejbližším okolí. Novinkou v jejich programu je takzvaná Tour de spolky. Jak se dá vytušit z názvu aktivity, jde o přátelské návštěvy ostatních borovanských spolků. „U nás ve městě funguje velmi bohatá spolková činnost. Proto jsme se rozhodly kolegy navštívit a zjistit, co ti druzí dělají. Nápad se ujal, máme za sebou už čtyři vydařené návštěvy," pochvaluje si předsedkyně Bo-žen.
„Koukneme se na jejich zázemí a vyzkoušíme si, co jejich činnost obnáší, nebo aspoň ostatním fandíme. Byly jsme například u kuželkářů. Ti nás naučili správnou techniku a od té doby si občas chodíme zahrát. Také jsme vyzkoušely na vlastní kůži fotbal, rybařily jsme u místních rybářů, zajezdily jsme si na kole při návštěvě dětských závodů, které pořádali Přátelé šlapacího kola," vypráví.
Návštěvám spřátelených borovanských spolků podle Hany Tomáškové rozhodně není konec. „v příštím roce plánujeme exkurzi u dobrovolných hasičů, jsme zvědavé na hasičárnu, zákulisí vyhlášeného loutkového divadla a snad zkusíme i hasičský sport," odhaduje. „A zbývá spousta další spolků, třeba golfisté, střelci…"

Pokud se Bo-ženám splní sen a získají prostory, kde by se mohly společně scházet, jistě jim leckdo návštěvu oplatí. O tom, že se nápady místních dam ostatním obyvatelům zamlouvají, svědčí i hojná účast při letošním ročníku akce Česko zpívá koledy. Právě Bo-ženy se rozhodly letos poprvé přidat k celorepublikové události, kdy si tisíce lidí z různých koutů země i ze zahraničí spolu s Deníkem ve stejný čas zazpívá ty nejoblíbenější koledy. „Řekly jsme si, proč to nezkusit, nevěděly jsme, co od toho očekávat, ale všichni byli nadšení. Určitě bychom se příští rok přidaly znovu," těší se Hana Tomášková.


 

Rybičky, rybičky…Bo-ženy jedou….

Takto by se dala nazvat další naše návštěva v rámci akce“ Tour de spolky“. A jak už název napovídá, tentokrát   jsme  poslední  červnovou  sobotu zavítaly na rybník Pražan k borovanským rybářům. Nutno podotknout, že se na nás rybáři pečlivě připravili. Po pěkném přivítání nás čekal  testích v poznávání ryb a rostlin. Dalším úkolem byla výuka nahazování  prutem  na terč. U tohoto úkolu  měli  rybáři s námi velkou trpělivost, ale nakonec přece jen jsme to zvládly všechny.   Na závěr se každé z nás podařilo, za pomoci malých rybářů, chytit  živou  rybku a zase  pustit  zpět do rybníka.

Všem  rybářům , ať už malým i velkým , děkujeme za pěkné odpoledne strávené u nich na rybníku. Především Markovi  Hruškovi  s týmem  za perfektní přípravu, přednášku o rybách , za občerstvení a pěkné povídání.  Zároveň děkujeme za rybářský diplom.

Teď je nám  všem  jasné, jaké je heslo rybářů …“Ryba není  žrádlo, ryba je kámoš“. Bo-ženy.

Napsali o nás....

PŠKáře překvapily na závodě dětí BO-ŽENY,

...abychom  se  nenudili,tak nás navštívily " BO-ŽENY" v rámci  své akce "Tour de spolky".Zúčastnily se i závodu s dětmia moc se jim(pevně doufáme)líbil.Jely  s takovou  chutí a zápalem ,že jsme je v cíli jen s obtížemi pro jejich rychlost pochytali. Proto jsme zrušili pořadí dojezdu. .....

 

Na návštěvě v Jílovicích

…tentokrát to byla exkurze v Jílovicích v muzeu u Rodějů. Pan Roděj nás velice 

 
mile přivítal a důkladně nás seznámil s celou historií muzea. Následovala 
 
prohlídka a vyprávění, co všechno v muzeu můžeme najít. Muzeum je opravdu 
 
plné unikátních kousků a spoustu zajímavých věcí. I přesto, že muzeum by 
 
spíš zajímalo pánskou návštěvu, byla ta naše v podání dámské, vyloženě 
 
nadšena. Celou naši výpravu pak pohostila paní Rodějová výbornou kávou. 
 
Ještě společné foto, a aby toho nebylo málo, následovalo zastavení v Pálenici 
 
u Káplů. Tam na nás čekal pan Kápl s výbornou svačinkou a samozřejmě 
 
s vyprávěním o zrodu Pálenice a zasvěcením do výroby dobrého moku. I 
 
když teď zrovna výroba není, tak přesto nám pan Kápl nabídl ochutnávku ze 
 
svých zásob… a na závěr ještě jedno foto…. Velice děkujeme za milé přivítání 
 
v Jílovicích. BO-ŽENY.

Tour de spolky aneb návštěvy ČSŽ v borovanských spolcích

 
Protože je v Borovanech čilý spolkový život, rozhodly se Bo-ženy z ČSŽ Borovany v průběhu roku
 
2014 jednotlivé spolky navštívit. Prvním spolkem, který jsme v rámci naší celoroční akce navštívily, 
 
byli kuželkáři. 1. února odpoledne jsme se vydaly na sportovní odpoledne. V klubovně kuželkářů nás 
 
přivítali Josef Malík, František Stodolovský, Jiří Malovaný a Jiří Tröstl, kteří se nám celé odpoledne
 
věnovali.
 
Ukázali nám, jak se vlastně kuželky mají správně hrát, jaká jsou pravidla a na co si dávat pozor. A
 
mohlo se začít hrát. Nás Bo-žen se sešlo dost na to, abychom postavily dvě soutěžní družstva a ještě
 
nám zbyly i fanynky. S radostí musím konstatovat, že všechny máme sportovního ducha a soutěžily 
 
jsme s maximálním nasazením. Sice jsme nepokořily rekordy borovanské kuželny, ale zcela určitě 
 
jsme do svých výkonů vložily úplně vše. K všeobecné radosti obou družstev souboj skončil naprosto 
 
vyrovnaným výsledkem. 
 
Všem zúčastněným se sportovně strávené odpoledne líbilo a užili si ho. Kuželkářům moc děkujeme 
 
za vřelé přijetí a těšíme na návštěvu dalšího spolku, který zatím prozrazovat nebudeme. V příštím 
 
zpravodaji vás budeme informovat, kdo to byl a jak se návštěva vydařila.

Svíčková tradice na plese

 
I v letošním roce pořádaly borovanské ženy další ročník „Plesu při svíčkách“, na 
 
kterém tradičně nechyběly svíčky na stolech, ale i losování hlavní ceny večera „mísa 
 
svíčkové s knedlíkem“. Tuto výhru a tím i oběd na sobotu si letos s radostí odnesla 
 
paní Jitka Svobodová.
 
O příjemnou zábavu se postarala kapela Globus, která si připravila půlnoční
 
překvapení. Dalším příjemným naladěním bylo vystoupení na taneční parketě 
 
v podání Kristýny Nýdlové a Václava Šimánka.
 
Český svaz žen touto cestou děkuje všem členkám za přípravu plesu, návštěvníkům,
 
příznivcům a sponzorům za podporu pořádání letošního plesu.
 
Část výtěžku z plesu bude tradičně věnován Borůvce, Nazaretu, MŠ Borovany.
 
Na shledanou na plese u „Bo-žen“ v roce 2015.
 
ČSŽ Borovany

Co nového u Bo – žen, aneb jak to letos začalo…

…borovanské ženy zahájily letošní rok trochu netradičně a hned první pátek v lednu se sešly v klášterních sklepích, aby společně pokřtily svůj první kalendář. Kalendář „ Bo-ženy 2014“ vznikl na konci loňského roku a tohoto úkolu se s velkou radostí ujal fotograf Michal Duda, který se zúčastnil i samotného křtu. Tímto také děkujeme panu starostovi Stanislavu Malíkovi, který nám kalendář pokřtil a Františkovi Stodolovskému, který nás ochotně provedl po klášterním sklepě s přednáškou o historii a vínech, které sklepy nabízejí. Zároveň děkujeme všem členkám, které pro všechny připravily dobroty na stůl.

ČSŽ Borovany

 

...příspěvek od paní Vlasty Pršínové.

..prázdninové střípky ze Svazu žen z Borovan

Stejně jako každý rok, tak i v letošním roce vyjely BO-ŽENY ( borovanské ženy) těsně před prázdninami na výlet po Čechách. Na letošní výlet jsme se vybavily novinkou, kterou jsou naše nová svazová trička, ve kterých všechny účastnice zájezdu vyrazily. Trasa s tématem „ hurá do podzemí“ nás zavedla do Tábora a okolí. První zastávkou byla návštěva Chýnovských jeskyní, následoval přesun do města Tábor, kde jsme navštívily Muzeum čokolády s možností ochutnat nepřeberné množství čokoládových dobrot a fanynky hokeje se mohly vyfotit s Jardou Jágrem vyvedeném v životní velikosti z čokolády. Další prověření odvahy byla návštěva strašidelného muzea též v podzemí. Po malém odpočinku na oběd nás na táborském náměstí přivítal místní farář Petr Plášil. Ujal se nás jako průvodce a velice odborným a příjemným výkladem všechny zasvětil do tajů obou kostelů, které má ve správě, a zabrousil i do historie Tábora. I tady v jednom z kostelů jsme měly možnost vstoupit do jeho podzemí.

V červenci jsme opět postavily stánek při Borůvkobraní  a pod názvem“ zde koupíte borůvkovou neplechu na plechu“ jsme opět oblékly naše borůvkové zástěry a prodávaly kynuté borůvkové koláče. Chtěla bych touto cestou ještě jednou moc poděkovat všem pekařkám a prodavačkám za tuto akci, která již ve svých přípravách byla velmi náročná, ale vzhledem k aktivnímu přístupu nás všech jsme vše zvládly na výbornou. Všem velký dík, protože bez ochotných pekařek a prodavaček by to nešlo.

Další akcí, která následovala v srpnu, byl  Slamburk. I tady jsme oblékly naše zástěrky a tentokrát řádily u pánviček a pohostily každého naší palačinkou u stánku pod názvem „Palačinky od kelišek, pohlazení Vašich bříšek“.

 

 

 

Napsali o nás.....

Informace o nás

„ Příště snad lepší výhled“…..

v sobotu 20. 4. 2013 jsme uspořádali výlet na Lipno - Stezka korunami stromů. Vzhledem k tomu, že předpověď počasí nebyla na tuto sobotu dost lákavá, přesto se zúčastnilo okolo 30 nadšených lidí vidět krásy Šumavy z výšky. Nutno podotknout, že bylo ráno před odjezdem opravdu špatné počasí, ale dle názoru všech jsme se na Lipno vydali. Cestou jsme doufali, že se počasí alespoň trochu umoudří, ale počasí si stejně řádilo po svém. Vítr, mlha a trochu deštivo nás opravdu pěkně potrápilo, ale i tak jsme vyšplhali úplně na vrchol Stezky, a i když jsme se vůbec nemohli kochat krásným výhledem do okolí, nikomu úplně tak nevadilo. Všichni jsme se shodli na tom, že je třeba výlet udělat ještě jednou a „vybrat „ sobotu s lepším počasím. Tak ahoj zase někdy na Stezce, ať už každý sám, nebo třeba zase pohromadě.

 

Mísa svíčkové na plese borovanských žen

Český svaz žen v Borovanech touto cestou děkuje všem členkám, návštěvníkům, příznivcům a sponzorům za podporu „Plesu při svíčkách“.

 Letošní tancovačku při svíčkách zahájily  svým vystoupením borovanské mažoretky pod vedením V. Nýdlové. Celým večerem nás provázela a o příjemnou zábavu se postarala kapela Globus.

Symbolem našeho plesu jsou nejen svíčky na stolech, ale i hlavní výhra „mísa svíčkové s knedlíkem“, která se losuje ze vstupenek všech účastníků plesu. Výhra se stala tradicí našeho plesu a i letos bylo velice napínavé, kdo odejde s obědem na příští den.

Část výtěžku z tomboly, neboli naší kopice štěstí, bude věnován Borůvce, Nazaretu, MŠ Borovany a ČČK Lipanovice na sbírku pro hendikepovaná dvojčátka.

                                                                                                    ČSŽ BOROVANY